Takvim  

   

Derneğimizin Kuruluş Amacı

Dernekler birer Sivil Toplum Kuruluşlarıdır. Dernekçilik en kısa ve öz olarak topluma karşılıksız hizmet etmek demektir. Özellikle biz gurbetçiler gelecegin şekillendirilmesinde üzerimize düseni yapmazsak,gelecegimizi mutlaka başka birileri şekillendirecekdir.cool ImageIçinde yaşadıgımz toplumun başka kültürden olması nedeni ile, bizim hergün kültür erzyonu ile karşı karşıya oldugumuz bir gerçekdir. Dernekler , bireylerin ve toplumların kendi Adet, Geleknek ve Göreneklerini yaşatacagı ve gelecek kuşaklara ögretebilecegi yegane araçlarden birtanesidir. Bu yüzden Almanyada Kendi kültürümüzün unutulmamasi ve gelecek kuşaklara aktarilması için, Dernekler gerekli ve gelecegimiz için önemlidir.Yurt dışında yaşayan Köylülerimizi bir araya getiren, birlik ve beraberligimizi güçlendiren Avrupa Halaka Dörtyollular Dernegi, ilk kuruluş toplantısını Aralık 2001 yılında Almanya’nın Viersen kentinde gerçekleştirildi.Toplantının gerçekleşmesinde emegi geçen herkese ve toplantıya katilan tüm Köylülerimize tesekkür ederiz.Toplantının açılışında, böyle bir toplantıya duyulan ihtiyacı ve bunu gerçekleştirebilmiş olmanın mutlulugunu dile getirerek açılış konuşmasını yapan Kurucular kurulu Başkanı Fuat Arslan, Fransa’dan, Belçika’dan, Hollanda´dan ve Almanya’nın her yerinden, gelenlere tesekkür etti. .

 Dernek kurucular kurulu üyeleri ( Fuat Arslan,Sedat Ince,Ziyettin Demir,Yamur Kaya,Suayp Ucak Yilmaz Uçak) oylama sonucu seçilen yeni Dernek Yönetim kurulu na görevi devrettiler Yurt dışında yaşayan köylülerimiz hakkında daha saglıklı Adres ve telefon bilgilerine sahip olabilmemiz için. .Dernegin hazırladıgı “Üye kayıt bilgi formu” tüm katılanlar tarafından dolduruldu..

 Gecenin genel atmosferi, zaman zaman sılaya ve geçmiş günlere duyulan özlem ve hasretlik hissedilse de toplantıya hakim olan duygular coşku, gurur ve mutluluk oldu… Almanya’nın her tarafından, Belçika’dan , 

Fransa’dan Hollanda´dan gelen Köylülerimiz, genç-yaşlı, çoluk-çocuk hep bir arada güzel bir gün geçirdiler ve hasret giderdiler. Toplantının bitiminde herkes şu kanaatteydi: Avrupa Halaka Dörtyol Köyü şenlikleri bundan böyle , yılda bir defa mutlaka yapılmalı diye karar verdiler. ilk toplantıya katılamayanlara da gelecek toplantılara katılmaları için çagrı yapılmasını kararlastırdılar..Ilerleyen saatlerde yenildi-içildi, çalındı-oynandı oradaki herkes herkesle sohbet etme fırsat ve mutlulugunu bulabildi. Öyle ki, bir gün öncesinden hazırlanan program akışına baglı kalmak hem mümkün olmadı ve hem de buna gerek olmadı. Çünkü insanların ihtiyacı olan şey, karşılarındaki bir sahnede kendilerine sunulacak bir programı izlemekten çok, orada bulunan kimbilir kaç zamandır görüşüp konuşamadıgı köylüleri ile bir arada olmak ve sohbet etmekti…Sıcak sohbetlerden sonra, Dernek temsilcileri yeniden söz aldılar. Dernegimizin yapacagı ve yapmayı planladıgı faliyetler anlatıldı.Geceye katılan köylülerimizden, dernegın daha başka neler yapabilecegi ile ilgili görüş bildirmeleri ve tavsiyelerde bulunmaları istendi. Dernegimizin, Genel Kurulundan alınan yetki ile Almanya Dışı Temsilciligi olusturuldu. Temsilci olarak görev almak isteyen çok sayıda gönüllü olması, herkes gibi dernek yöneticilerini de çok memnun etti. Gurbetçilerimizin yerleşim yeri dagılımı ve nüfus yogunlugu göz önünde bulundurularak, gönüllü olan çok sayıda köylümüzün içinden,“ Avrupa Halaka Dörtyol Köyü Dernegi Almanya Dışı Temsilcileri“ belirlendi. Coskulu alkıslarla kendilerine, yapacakları çalısmalar için, diger tüm köylülerimize ise saglayacakları destek için tesekkür edildi. Birlik ve beraberligin saglanması ve sürdürülmesi halinde birçok projenin gerçekleştirilebilecegi açıkça ve coşkuyla ortaya kondu.Gecenin sonunda, insanlar yaşadıkları bu güzel günün bitmesini hiç istemediler,geç saatlere kadar bir arada olduktan sonra, tekrar bir araya gelecekleri günün özlemi ile Salondan ayrıldılar.Bu büyük coşku ve istegin halen devam ediyor oldugunu, her yıl tekrarlanan Avrupa Halaka Dörtyol Köyü Kültür şenligi kanıtlamaktadır.Bu yüzden mutluyuz ve gururluyuz.

Başta da dedigimiz gibi, zaman zaman sılaya ve geçmiş günlere duyulan özlem ve hasretlik hissedilse de yaptıgımız tüm toplantılara hakim olan duygu; coşku, gurur ve mutluluk olmaktadır...

Ne mutlu Halaka Dörtyollulara…

 

Tüm köylülerimizi sevgi ve saygılarımızla...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   

Ziyaretçi İstatistiği  

627121
Bugün
Dün
Bu Hafta
Gecen Hafta
Bu Ay
Gecen Ay
Toplam
224
372
1934
621937
10874
27730
627121

IP Adresiniz: 34.204.0.181
Sunucu Zamanı: 2019-05-23 14:53:28
   

Kimler Çevrimiçi  

17 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

   
© 2013 - halahadortyol.com Tüm Hakları Saklıdır.